- FESTIVAL TRAMPSKÉ, COUNTRY A FOLKOVÉ HUDBY -

4

Info

Pozdrav po hvězdách
písnička, která se dle tradice již mnoho let zpívá hned po Vlajce a autor Fous z Přerova nám ji věnoval.

Hudba a text: Miloslav Dohnal (Fous)
Kapela Špunt Přerov
spunt-prerov.com

Kompletní informace
o Moravském vrabci 2018
Pravidelné hudební pořady
o zajímavé muzice na TV Noe
Premiérová CD letošního
Mohelnickém dostavníku®

Povstaňte kamarádi

Jirka moravský Brabec * 29. 6. 1955 + 26. 6. 2018
Jako blesk z čistého nebe nejen na mne zapůsobila velice smutná a neuvěřitelná zpráva, že v noci na 26. 6. 2018 nás navždy opustil kamarád Jirka moravský Brabec z Kuřimi.

Na našem Mohelnickém dostavníku® byl Jirka mnohokrát a to v několika rolích (výborný textař, porotce, publicista a moderátor). Byl mnohokráte členem odborných porot festivalu a své místo zde mělo i několik ročníků „Textařské školy Jirky moravského Brabce“. Poprvé k nám do Mohelnice Jiří přijel v roce 1996 na 22. Mohelnický dostavník® a hned usedl do odborné poroty soutěže kapel. Několikrát společně s Vaškem Součkem uváděl Galapřehlídku hostů.

Na 38. Mohelnickém dostavníku® 2013 moderoval tehdy premiérovou páteční večerní scénu TV NOE a poté i soutěž neprofesionálních (amatérských filmů). Scénu TV NOE (Televize dobrých zpráv) uváděl od té doby pravidelně a to až do loňského ročníku 2017. Tehdy jsme ani v nejmenším netušili, že to bylo naposledy . . . . . Na těchto scénách TV NOE se Jirka podílel i dramaturgicky a tak tomu bylo i při přípravě letošní scény. Tu jsme společně probírali s Jirkou již od ledna 2018 a nejen my dva jsme se na ni moc těšili.

Jirka moravský Brabec se stal rovněž prvním držitelem ceny Proglasu „Za krásu slova“. Tu dostal zcela po zásluze z rukou ředitele Radia Proglas P. Martina Holíka na 29. Mohelnickém dostavníku® v roce 2003.

Jako jeden z prvních publicistů u nás vydával vlastní internetový časopis s názvem MagaZlín. V Kuřimi pak řadu let organizoval finále Zahrady písničkářů. Jirka byl rovněž mnoho let redaktorem časopisu Folk & Country. Kromě mnoha recenzí a odborných článků věnovaných především muzice Jirka napsal něco kolem 100 textů, které se průběžně objevovaly na albech různých interpretů. Spolupracoval např. s Hradišťanem, Slávkem Janouškem, skupinou Bokomara (pro tu otextoval celé album nazvané „Bokomarie“). Rovněž spolupracoval se sourozenci Ulrychovými, se skupinou Mošny, se Žalmanem a s mnoha dalšími kapelami.

V TV Noe dělal dramaturgii a pak moderoval pořad Cvrlikání, kde již živě hrálo mnoho kapel známých nejen z našeho Mohelnického dostavníku®.

Letos k nám měl do Mohelnice Jiří moravský Brabec přijet již popatnácté a tak jsem mu chtěl předat naši prestižní cenu „Mohelnický zelňák“. Škoda, že se tomu tak nestane, protože kamarád Jirka by si to jistě zasloužil mírou vrchovatou ….

Nejen na tebe si letos vzpomeneme při zahájení 43. ročníku našeho Dostavníku při písničce „Pozdrav po hvězdách“ . . .
Budeš nám moc scházet a věř, že na tebe nezapomeneme.

Jirko, kamaráde, odpočívej v pokoji – R.I.P.

Aligátor

Kožené účastnické visačky 43. Mohelnického dostavníku® 2018

Nepřetržitě již od 28. Mohelnického dostavníku® 2002 pro nás každým rokem z pravé kůže vyrábí velice originální visačky náš kamarád Antonín Major Pekař. Po zhlédnutí dostavnického archívu těchto visaček je vidět, že i pro letošní ročník „Major“ vyrobil v pořadí již šestnáctou visačku.

Tu obdrží každý účastník programové části letošního 43. Mohelnického dostavníku® a část Vám bude k dispozici tradičně v Dostavnické poště v neděli 2. září 2018 před závěrem letošního ročníku.

Všechny visačky najdete v archivu.

OSADNÍ OHEŇ

OSADNÍ OHEŇ – T. O. FALEŠNÁ KARTA z Nového Města na Moravě.
Sobota 1.9.2018 – Morava Camp Mohelnice

21:00 hod. – T.O. FALEŠNÁ KARTA Nové Město na Moravě a jejich hostů – slavnostní zapálení ohně a VLAJKA
21:10 hod. – T.O. FALEŠNÁ KARTA Nové Město na Moravě
21:45 hod. – T – QUARTET Pardubice – Chrudim
22:20 hod. – CHOROŠI Střední Čechy
22:55 hod. – LÍSTEK Praha
23:10 hod. – ALIBABA Horka nad Moravou
23:45 hod. – BRZDAŘI Olomouc
00:20 hod. – TERRAKOTA Praha
00:55 hod. – T.O. FALEŠNÁ KARTA Nové Město na Moravě
01:25 hod. – ukončení oficiálního programu
01:30 hod.  Společné hraní – sejšn „vytrvalců“ – muzikantů a kamarádů

DOSTAVNICKÁ POŠTA 2018 – POŠTOVNÍ ZNÁMKY S PŘÍTISKY

Od pátku 31. srpna 2018 (od 18 hod.) až do neděle 2. září 2018 (do 12 hod.) budete mít možnost zakoupit si letošní poštovní známky s přítiskem (tzv. známky s kuponem) v naší „Dostavnické poště.“ I letošní přítisk obsahuje originální motivy Mohelnického dostavníku® a bude jistě krásnou památkou nejen pro návštěvníky letošního festivalu, ale i pro sběratele. Letošní poštovní známky s přítisky s motivem Mohelnického dostavníku® vychází již po deváté za sebou.

Zájemce o tuto sběratelskou raritu upozorňujeme, že tyto známky s přítiskem (jednotlivě nebo i celé aršíky) si budou moci zakoupit jen řádně platící návštěvníci našeho festivalu a to výhradně jen po dobu konání 43. Mohelnického dostavníku® 2018. V omezeném množství budou v naší „Dostavnické poště“ k dispozici i některé známky s kuponem (případně celé aršíky) z minulých ročníků našeho festivalu.

Výroční turistická nálepka 43. Mohelnického dostavníku® 2018

Protože při kulatých narozeninách našeho 40. Mohelnického dostavníku® v roce 2015 se bilancovalo a zpětně zavzpomínalo na vznik tohoto krásného a tradičního festivalu hudby a kamarádství, tak se na Výroční turistické nálepce poprvé objevila jako bonus novinka a to audiobedekr. Jde o QR kód, který je vytištěn na Výročních turistických nálepkách Například Vaším mobilním telefonem si zde s pomocí těchto QR kódů můžete vyslechnout celou historii Mohelnických dostavníků®. Svým způsobem jde vlastně o tzv. hlasového průvodce, který Vám odvypráví zajímavý příběh toho kterého Turistického známkového místa. Toto bude i Vám samozřejmě k dispozici v naší letošní Dostavnické poště. Za to je třeba poděkovat kamarádům z firmy Turistické známky s.r.o. Rýmařov, kteří pro náš letošní 43. Mohelnický dostavník® vyrobili v pořadí již sedmou výroční turistickou nálepku navíc opatřenou od roku 2015 (tedy letos ji počtvrté za sebou) vždy nově zaktualizovaným audiobedekrem.
Základem AUDIOBEDEKRU je 2200 textů o Turistických známkových místech. Tuto hlasovou encyklopedii vytváří firma Turistické známky s.r.o. od roku 2015, jako bonus pro sběratele Turistických nálepek. Více zde – www.audiobedekr.cz .
Audiobedekr byl pořízen za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Výroční turistická známka 43. Mohelnického dostavníku® 2018

V pořadí již devatenáctou Výroční turistickou známku budete mít možnost získat při návštěvě  letošního 43. Mohelnického dostavníku® 2018 v „Dostavnické poště“. Ta bude jako vždy v minulosti provozována v areálu hlavní scény. Tato Výroční turistická známka může být pro Vás pěknou památkou na náš festival a rovněž dalším rozšířením Vaší sbírky. Autorem obrázku je, tak jako všech dosavadních dostavnických VTZ, náš kamarád Stanislav Johnki Galásek. Podobu letošní turistické známky si můžete prohlédnout kliknutím na známku vlevo a seznam všech doposud vydaných pak v Archivu.

Filmová soutěž 43. Mohelnického dostavníku® 2018

Tradiční filmová soutěž neprofesionálních filmů se uskuteční v rámci festivalu 43. Mohelnický dostavník® na Duhové scéně v pátek 31. 8. 2018 od 22 hod., kde bude zabezpečena velkoplošná projekce.
Uzávěrka přihlášek je 30. června 2018 na adrese pořadatele:
Pavel Aligátor Nenkovský – P.O.BOX 12, Pionýrů 1159/19,  789 85 Mohelnice
Zaslané snímky ve formátu DVD nebo miniDV, případně MPEG-2,  MPEG-4 pořadatel nevrací a projdou tzv. předvýběrem. Všechny zaslané snímky zůstanou v archívu Mohelnického dostavníku®.  Žánr: písnička – videoklip nejlépe z oblasti country, folku či trampské písničky, trampská tematika, hraný snímek, dokument, ochrana přírody, ekologická tematika, animovaný film, humor, satira apod.

O výsledku předvýběru budou autoři zaslaných snímků pořadatelem zavčas informováni. K zaslanému snímku (filmu) je nutné přiložit tzv. průvodní list s názvem snímku, jménem autora a kontaktem na autora snímku – nejlépe email). Doporučená délka filmů je do 10 minut. Vybrané soutěžní snímky budou hodnotit diváci formou ankety a  nejlepší film obdrží hlavní cenu, která bude předána v rámci vyhlášení výsledků soutěží v sobotu dopoledne 1.9.2018 na hlavní scéně.

Formulář přihlášky filmu (průvodní list) si můžete stáhnout – zde

© 1998 - 2018  Václav Jokl & Pavel Aligátor Nenkovský

Rolovat nahoru